Kuidas ma LED valgustit valisin

Submitted by rein on Sun, 14/05/2017 - 20:37

Sellest on nüüd juba mõnd aega möödas, aga kirjutan siiski, nii nagu see algselt plaanis oli, sest teema võib kellelegi huvi pakkuda . Kõik sai alguse sellest, et tüdinesin ära LED prožektoritega tehtud valgustusest oma 240 liitrisel akval. Kõik  toimis, kuid visuaalselt polnud kuigi kena. Osa probleemist oli muidugi see, et prožektorid olid erinevad, sest soovisin katsetada erinevaid. Tõenäoliselt on see kõige odavam ja lihtsam variant akvaariumile LED valgustust teha. Akvaarium on pealt kaetud kahe klaastahvliga, mis katavad ca 80 % akvaariumi ülaosast. Ülejäänud 20% on jäetud katmata ning on vajalik selleks, et ühest äärest sisse tuua kanisterfiltri ja CO2 voolikud ning soojendi toitekaabel, samuti on pilu et saaks mugavalt kalu toita. Kass kasutab seda ühtlasi akvaariumist vee joomiseks ja kahjuks ka kalastamiseks. Kätte õnnestub saada keskmiselt üks kala aastas, nii et ma olen selle kaotusega leppinud. Kaheosaline on kaas selleks, et saaks puhastamiseks eemaldada poole akvaariumi kattest, tõstes prožektorid teisele poolele. Lisaks on väiksemate klaasplaatidega mugavam toimetada. Osalt tõukas mind uut lahendust otsima ka asjaolu, et LED prožektorite valgusviljakus langes ajapikku tublisti ning mõnel juhul põles LED element lihtsalt läbi. Asenduseks uue elemendi tellimine oli küll odav, aga selle kättesaamiseni kulub aega. Vahetamine oli minu jaoks  lihtne, aga ilmselt pole see lihtne iga akvaristi jaoks.

Valgustus LED prožektoritega

Nii sai siis ühel hetkel otsustatud, et tellin endale uue LED valgusti. Valikul  seadsin peamiseks kriteeriumiks mitte odavuse, vaid kvaliteedi - valgusti peab võimaldama kasvatada mis iganes taimi. Kuidas seda aga tagada? Kõige kindlam oleks kasutada vajaliku valgustuse hindamiseks PAR mõõdikut, et mõõta akvaariumi põhjas taimedeni jõudvat valgust. Siin foorumis on sageli viidatud Arcadia lehele (Seneye jagab sama infot). Seda aluseks võttes seadsin sihiks 200 µmol PAR akvaariumi põhjas, ehkki eelpool viidatud soovitusi on omajagu kritiseeritud. Mõned teised allikad väidavad, et nõudlike taimede korral on vaja vähemalt 50 µmol, üle 100 µmol on selgelt liiast. Enamasti saab aga lampidel võimsust reguleerida väiksemaks, kui puudu jääb, siis juurde pole paraku kuskilt võtta - sestap otsustasin et pigem olgu rohkem, kui et napib.

Järgmine probleem oli aga see, et PAR mõõdik on suhteliselt kallis, peale selle pole kuigi realistlik tellida siia  erinevad lambid, et siis kohapeal üle mõõta ning selle alusel otsustada, milline neist osta. PAR mõõtmisi on teinud aga üsna vähesed lambitootjad.

Mida siis teha? Üks siinmail tunnustatumaid akvaariumitaimede kasvatajaid, Tropica, pakub välja pisut lihtsustatud alternatiivi vajaliku valgustuse hindamiseks pelgalt valgusvoo alusel, nii oleks vähenõudlikele taimedele vajalik 10-20 luumenit akvaariumivee liitri kohta, keskmiselt nõudikele 20-40 lm/l ja nõudlikele taimedele üle 40 lm/l. Seega minu 240 liitrise akvaariumi jaoks oleks vaja vähemalt 240 * 40= 9600 luumenit.

Mis siis jäi esialgu sõelale?

LICAH AQUARIUM PLANT LED LIGHT LDP-1200 Vähemalt pildil näeb lamp üsna kena välja. Müüja on nobe vastama, esialgu seda mudelit (ja suuremaid) polnud võimalik Eestisse tellida, kuid peale mõningat veenmist see võimalus tekkis. Esimesest kanalist tuleb 8650-8850 lm, teisest 3850-4000lm, ehk siis kokku mitte vähem kui 12500 lm.

Chihiros A1201 Tundub päris kena ja mitte garaažinurgas kokku pandud. 9700 lm.

MakeMyLed MML PLANT XBP High Performance LED PANEL  Vau. Need mehed teavad mida teevad! Neil on ka oma veebileht, kus on valgusti planeerimise abivahend: http://www.makemyled.com.au/planner.html Professionaalid, vastavad küsimustele kiirelt ja asjalikult. Tegu Austraalia firmaga ja Eestisse saatmist pole valikus, aga kui nendega viisakalt suhelda, siis on see võimalus kenasti olemas. Kahjuks info on neil esitatud mitte just parimal võimalikul moel, aga millalgi peaks valmima uus veebisait mis selle probleemi loodetavasti lahendab.

ARCADIA CLASSICA OTL-LED CE120F Arcadia on tuntud oma kvaliteetsete toodete poolest, see lamp pole mingi erand. Kahjuks kaasneb kõrge kvaliteediga ka kõrge hind. Samas polnud kahtlust, et see lamp on piisavalt võimekas et tagada mu akvaariumi põhjas 200 µmol PAR. Peale selle on see lamp ka tõeliselt kena.

Sai vaadatud ka igasuguseid teisi lampe, aga need polnud nii huvipakkuvad kui esiletoodud. Pika uurimise, müüjatega suhtlemise jms. järel sai siis otsustatud Arcadia kasuks. MakeMyLED oli väga arvestatav konkurent, kuid mulle tundus et Arcadia puhul on lambi väljanägemine parem, lisaks lootsin et Inglismaalt saabub kaup kiiremini kui Austraaliast. Peale tellimuse tegemist selgus küll, et selliseid lampe tellitakse harva ning neid tehakse eritellimusena, mistõttu pidin ikkagi mitu nädalat ootama. Kui siis lõpuks uhke paki kätte sain ja lahti harutasin, olin esimesel hetkel täiesti löödud - pakendil oli ühes kohas selgelt kirjas "MARINE BLUE LED LIGHT". Olin juba valmis seda müüjale tagasi saatma, aga kui müüjaga ühendust võtsin, teatas see, et tootjal lihtsalt polnud õiget pakendit, aga sisu on täpselt see mis tellitud. Hakkasin siis täpsemalt uurima, mereakvaariumi ja mageveeakvaariumi lambid on esmapilgul identsed, kuid lähemalt uurides on teatavad erinevused. Ja tõesti-tõesti, mul oligi magevee versioon! Dance 4

Arcadia lamp on oma raha väärt, olen rahul. Kaasas olid jalad millega saaks panna toetuma akvaariumi äärtele, kuid selgus et minu akva puhul on neid ebamugav kasutada (akvaariumi külgedel olevad tugevdusribad ning filtri voolikud piiravad toetuspinda akvaariumi otstes). Komplektis olid aga ka mugavad trosskinnitused, millega siis lambi üles riputasin. Nii ongi lihtsam hooldada, pole vaja lampi eraldi kuhugi tõsta. Ainus, mis mind pisut häirib, on valgustuse kontroller, võiks olla pisut asjalikum - ntx saab jooksvalt valgustugevust maha keerata, kuid sel juhul taimer enam ei tööta. Aga päikesetõus ja loojang on kenasti tehtavad, nelja kanalit saab sõltumatult juhtida taimeriga.

Esimesel nädalal proovisin, mis juhtub kui lihtsalt "gaas põhja vajutada" - panin valgustusperioodi 12 tunni peale. Nii palju vetikat kui selle nädalaga tekkis pole mu akvas kunagi olnud! Shok

Kole vetikas

Aga see  enda tekitatud probleem mind eriti ei häirinud, vaid pakkus  võimaluse katsetada "Blue exit"-it. Keerasin  valgusperioodi 6 tunni peale ja tõin potsku "Blue exit"-it - toimib! Tõsi, mitte nii kiirelt, nagu võiks oodata. Tegelikult on see arusaadav, sest kui vetikas otsad annab, siis  lagunemine võtab aega. Aga ca kolm nädalat hiljem (või isegi veelgi hiljem) oli kõik imeliselt puhas, ilma et oleksin viitsinud ise taimi puhtaks nühkida. Sellistel puhkudel on vaja varuda kannatust, kole pilt akvaariumis on küll silmale häiriv, aga kiire lahendus pole alati kõige mõistlikum.

Hetkel aga taimed kasvavad mühinal ning kõik on kontrolli all. CO2 ning väetiste lisamine on 155 W särtsu valguseks keeramisel aga kohustuslikud, valgust on tõesti PALJU. Lamp läheb  üsna kuumaks.  Ja ehkki ka LED prožektorite kasutamisel olid kalad värvilised, on uue valgustiga värve rohkem ja nad on erksamad - näen millest ma varem ilma jäin.

Jaanuar 2020. Update: praeguseks on olukord tublisti muutunud, pakutavate LED valgustite valik on palju avaram kui selle valgusti soetamise ajal. Aga põhitõed valiku tegemisel on ikkagi samad - tuleb jälgida seda, kui palju valgust lamp välja annab ja võimaluse korral sedagi, kui hea on värviedastus.