Keda uskuda?

Sisestatud rein poolt L, 02.05.2020 - 15:39

Aastaid tagasi, kui olime ühe suure riigi "vennaliku" hoole all, oli tänapäevaga võrreldes olukord tublisti erinev. Akvaristika alast asjalikku infot liikus vähe, peamiseks info hankimise allikaks olid raamatud ning neid oli vähe, eriti vähe oli eestikeelset akvaristika alast kirjandust. Positiivne oli selle juures asjaolu et kui midagi raamatuna ära trükiti, siis see oli läbinud õige mitmesugused instantsid ja suure tõenäosusega ei saanud olla päris jama.

Tänapäeval on olukord muutunud, info publitseerimine on muutunud lihtsaks ja odavaks (vt. kasvõi sedasama kohta siin) ning saadaoleva info hulk on kasvanud plahvatuslikult - internetis millegi avaldamine ei maksa peaaegu midagi. Kahjuks tähendab see seda, et suur osa infost ei hiilga usaldusväärsusega, nii et nüüd on hinnas oskused leida infotulvast just see osa mida võib tõsiselt võtta. Raamatud on enamasti ka praegu usaldusväärne allikas, kahjuks raamatute puuduseks on see et kogu mahuka materjali kokkupanek nõuab palju aega, sestap on tihti raamatute sisu pisut aegunud. Pisut parem on seis mingi akvaristide kogukonna poolt väljaantavate ajakirjadega kuna seal avaldatav info on värskem ning kogukonna poolt heaks kiidetud. Kuid akvaristika teemaline artikkel mingis juhuslikus ajakirjas on loterii, kõik sõltub sellest kui hästi õnnestus autor valida.

Kui rääkida autoritest, siis keda neist võiks uskuda? Kas on määrav akvaristi staaž? Nii ja naa, lühiajaline kogemus vaevalt eriti aitab, samas võib ka 20 aastat  akvaariumis gupisid pidada ilma asjast suuremat teadmata. Kas võib uskuda akvaristika kaupluse müüjaid? Jällegi nii ja naa, müüjate hulgas on väga kogenud inimesi kelle jaoks akvaristika on ühtlasi hobi, kuid on ka kodanikke kes on lihtsalt lühiajaliselt palgatöölised ja keda akvaristika tegelikult eriti ei huvitagi. Üldiselt on kaupluste müüjad oma töö tõttu keskmisest akvaristist palju paremini kursis erinevate kalade, taimede, tehnika jm. müüdavate kaupade osas, nagu ka kalade haiguste jms. osas. Samas on viimastel aegadel ilmunud mitmed suurte lemmikloomakaupluste ketti kuuluvad poed, kus tehakse äri hulgimüügi põhimõttel ning asjalikku nõu ei maksa liialt loota. Ilmselt oleks üsna usaldusväärne kodanik, kes on saanud sel alal erihariduse, töötab sellel alal ning kellele akvaristika on ühtlasi ka hobiks - pole aga raske arvata et selliseid inimesi napib. Kui kodanik ei klammerdu pimesi dogmade külge, vaid üritab asjadest aru saada ning ei karda tunnistada enda tehtud vigu siis seegi on lootust andev. Üks esimesi kes tõi akvaristikasse teadusliku lähenemise, on Diana Walstad, tema raamat "ECOLOGY of the PLANTED AQUARIUM A Practical Manual and Scientific Treatise for the Home Aquarist" võiks leida koha iga akvaristi riiulis, kes soovib täpsemalt aimu saada akvaariumis toimuvast. Kahjuks on eesti keelde tõlgitud mitmeid akvaristika alaseid raamatuid, kuid mitte seda. Hetkel on taimeakvaariumite osas suurkujuks minu meelest Tom Barr, ootan huviga millal tema raamat valmis saab.

Aga miks peaks keegi minu kirjutatut uskuma? Tegelikult ei peagi, eks minagi olen tavaline inimene ning võin eksida. Mul puudub bioloogi haridus, ehkki omal ajal sai selle omandamist kaalutud. Olen aastate jooksul lugenud omajagu akvaristika teemadel ning mõndagi ka ise järele proovinud, kuid sellist akvaristi kes suudaks kõike oma nahal järgi proovida, pole olemas - lihtsalt kõike seda on liiga palju. Ka akvaristika alased raamatud on enamasti kokku pandud erinevatest allikatest saadud info alusel, mitte pelgalt autori isikliku kogemuse põhjal. Arusaamine, milliseid allikaid võib  usaldada, tekib ajapikku, katsun siin saidil avaldada osad enda kasutatud allikatest milles pole seni olnud põhjust pettuda.  

Nii et kokkuvõtteks jääb igaühe enda otsustada, kuivõrd tõsiselt minu kirjutatut saab võtta. Iga akvarist on ise oma vesise kuningriigi kuningas, eks sellise  võimuga kaasnevad ka teatavad kohustused ja vastutus.

Rein