Need triibud tekivad vee aurustumisel, selle käigus sadestuvad mineraalid ja tahked osad klaasile. See on üsna sarnane katlakivi kihile, mis tekib veekeedukannus ning enamasti seda nimetataksegi katlakiviks, uudissõnade armastajate jaoks on aga selle kohta olemas termin "veekivi". Tsiteerin: Suures plaanis võiks öelda nii, et veekivi tekib vee kuivamisel, katlakivi vee kuumutamisel. Veekiviks nimetatakse mineraalseid valgeid plekke klaasi, metalli või kahhelkivi pinnal, mis tekivad kareda vee kuivamisel õhu käes. Katlakivi tekib kareda vee kuumutamisel ja see kleepub kuuma veega kokku puutuvatele pindadele. Siinkohal võiks ehk küsida, millise temperatuuri juures saab kuivamisest kuumutamine ja kas kuumutamisel kuivamist polegi? Vee aurustumisega on aga mõlemal juhul tegu.
Kuidas iganes me neid triipe ka nimetame, kui me soovime neid vältida, peaksime vee taseme hoidma ühtlase. Käsitsi on seda üsna raske saavutada, aga automaatse veevahetuse korral on täiesti teostatav. Väikese akvaariumi jaoks on lihtne lahendus, mis küll kahjuks ei näe kuigi elegantne välja:
Sellise vidina saab tellida ntx Aliexpressist. Aga nagu näha juuresolevalt pildilt, kui pudel tühjaks saab, on muidugi ka triibud platsis.
Aga mis teha, kui need triibud on juba tekkinud? Tühja akvaariumi korral on asi lihtne, äädika abil saab neist kergesti lahti. Aga kui akvaariumis kalad sees, siis äädikas enam hästi ei sobi (mõned on seda küll ettevaatlikult teinud, aga pidem siiski ei tasu sellega mängida). Ohutum on kasutada sidrunit või sidrunhapet, kuid ka nende puhul on parem vältida akvaariumi vette sattumist. Akvaariumi klaaside puhastamiseks on ka spetsiaalsed vahendid, ntx JBL Proclean Aqua - selle kasutamine on üsna ohutu.
Kõige lihtsam on aga mehhaaniline eemaldamine. Selleks võib kasutada spetsiaalset kraabitsat, nendest on minu lemmikuks Seachem Algae Scraper (ka Kalake müüb seda), aga ka teised kraabitsad saavad kenasti hakkama. Üheks alternatiiviks on veel JBL Blanki (taas Kalake pakub seda siinmail), mis on nagu kare nuustik tugeval alusplaadil. Vanasti kasutati tavalise nõudepesu nuustiku karedat poolt (loomulikult peab see olema uus puhas ja ilma antibakteriaalse toimeta), aga see kriimustab klaasinii et parem on vältida. Pleksiklaasist akvaarumi korral aga kraabitsat ei maksa kasutada, kriibib ära. Ka Blanki ja kareda nuustiku jätaks kõrvale, selle asemel saab pruukida Seachem Algae Pad-i (taas leiab neid Kalakesest) - need on suhteliselt kallid ja üsna õrnad ning lagunevad kergesti, kuid klaasi saab nende abil kergesti puhtaks nii katlakivi triipudest kui ka ntx kõvasti klaasi küljes olevast rohevetikast. Klaasist akvaariumi juures eelistaks pigem Dennerle Cleanator-it, see on vastupidavam (on ka Kalakeses saadaval).