Vahel võib akvaariumis vee pinnale tekkida kelme, mis näeb välja justnagu pisut õline. Selle tekkeks on mitemid võimalikke põhjusi.
Üheks põhjustajaks võib olla akvaariumisse sattunud õli - me käime akvaariumis tihti kättpidi solberdamas ning võime oma kätega kanda akvaariumi mõndagi soovimatut. Lahendus on ilmne - enne kättpidi akvaariumi minemist tuleks käed korralikult seebiga pesta ning loomulikult ka seebi jäägid kätelt maha pesta. Teine võimalik lahendus on kasutada spetsiaalseid kindaid - aga see pole kuigi levinud.
Kalatoit võib sisaldada erinevaid rasvasid, see võib osutuda probleemiks just ületoitmisel.
Kalade väljaheidete lagunemisel võib vabaneda komponente, mis tekitavad sellist "kilet".
Ja lõpuks on meil õhus tolmu, nahakübemeid jms., mis satuvad muuhulgas ka akvaariumi veepinnale.
Kas see kelme on ohtlik? Otseselt mitte, aga see tekitab kaks probleemi:
- vee gaasivahetus õhuga on takistatud, nii et see võib põhjustada hapmikupuudust. See on suurem probleem, kui õhuvahetuse soodustamiseks loodame vaid veepinna liikumisele ning ei kasuta õhupumpa.
- valguse jõudmine akvaariumi on takistatud, see võib tekitada probleeme elustaimedele
Kiireks lahenduseks on selle kelme eemaldamine paberrätikuga. Alternatiiviks on vee pinnakihi ettevaatlik niristamine mingisse veenõusse.
Pikemas perspektiivis aga aitab see, kui filtri väljavool sättida "veepinda murdma", nii et see kelme segatakse veega. Veelgi tõhusam on aga kas skimmeri kasutamine kanisterfiltri sissevõtu juures või siis hoopis spetsiaalne skimmer (vt ntx siin).