Pean taas kordama, et haigusi on lihtsam vältida kui ravida. Haigused löövad sageli välja just vee halva kvaliteedi korral.
Teine levinud variant akvaariumisse haiguste saamiseks on nakatunud uute kalade toomine. Looduses kalad on vees hajusalt ja liiguvad suuremas veemassis, akvaariumis on nende eluruum väga piiratud ja seetõttu haigused kanduvad kergesti edasi. Haigete kalade akvaariumi toomise vältimiseks on hea lahendus karantiiniakvaarium, kus uusi kalu hoitakse mõned nädalad teistest eraldi, veendumaks et neil pole varjatud haigusi. Hea on kalu osta usaldusväärsest kohast, see vähendab probleemide tõenäosust. Kuidas hinnata kalapoe usaldusväärsust, on muidugi keeruline küsimus - eks varasemad probleemivabad ostud on üheks kriteeriumiks. Kaupluses tasub kalu enne ostmist jälgida. Ei maksa ka kohe tormata poodi just ilmunud uusi kalu ostma - paljud kauplused peavad väga lühikest karantiini, nii et ootamatu kalade kadumine akvaariumist võib tähendada mitte edukat müüki, nagu müüja väidab, vaid hoopis kalade kiiret minemist kalataevasse.
Mida teha, kui haigused on siiski tabanud? Mul on küll selle kohta head erialast kirjandust, aga kogemuste pagas on puudulik, sest olen ise olnud ettevaatlik. Pakuks siinkohas akvaristika foorumis kirjutatud lühikokkuvõtet: https://foorum.akvarist.ee/artikkel/31462/index.html
ESHA ravimite info
JBL haiguste tuvastamise ja ravi juhend
Sera haiguste tuvastamise ja ravi juhend
Tetra haiguste tuvastamise ja ravi juhend