Sterilisaatorid: Twinstar Sterilizer ja Chihiros Doctor

Sisestatud rein poolt P, 10.01.2021 - 18:33

Minult on küsitud, et mis veider asi see on akvaariumis, mis tekitab efektse  justnagu udupilve? Tegemist on aga sellise seadmega, nagu Chihiros Doctor. Üsna sarnane toode on ka Twinstar Sterilizer.

Mis see siis ikkagi on? Tegemist on elektrolüüsi seadmega. Akvaariumis on reaktor, mis kujutab endast kaht lähestikku asuvat metallvõrku, mille külge on ühendatud juhtmed, mille kaudu juhtseade perioodiliselt laseb alalisvoolu. Tekib elektrolüüsi protsess, mille käigus vabaneb vesinik ja hapnik. Tundub lihtne protsess, miks seda siis ise ei võiks teha? Tegelikult on neid seadmeid ka tehtud ise, internet on vastavaid kirjutisi ja videosid täis, vt. näiteks Youtube. Siin on aga mitmeid karisid. Seda riista ei tohi pidevalt sees hoida, üks potentsiaalne oht mida näen, on liiga kõrge hapnikutase, mis võib tekitada kaladel gaasemboolia. Minu soovitus - ärge parem mängige iseehitamisega  ning kui seda siiski teete, olge hästi ettevaatlikud, hapniku test on siis kindlasti abiks. Twinstar ja Chihiros on oma toodete kallal pikalt töötanud ning juhtseadmeid saab seadistada vastavalt akvaariumile, kuhu neid paigutatakse, nii et ohutus on tagatud. Teine mure on reaktoriga, kes ise on üritanud teha, kurdavad et metallvõrk läheb kiiresti rivist välja. Twinstar ja Chihiros kasutavad spetsiaalse kaitsva kattega  metallvõrku, mis peab kauem vastu.

Mis kasu sellisest riistast võiks olla? Ei hakka kogu tootekirjeldusst siia ümber tõlkima, võtame  ainult olulisemad osad.

Chihiros Doctori tutvustustest loeme, et seade  piirab rohevetika paljunemist ja stimuleerib taimede kasvu. Tänu tugevale steriliseerivale toimele hävitab tõhusalt patogeenid ning on pruugitav  koos  kasulike bakteritega (ei hävita neid ära).

Twinstar omab erinevaid tooteklasse, aga kokkuvõtlikult kirjutatakse, et seade piirab rohevetika paljunemist ja  kiirendab taimede kasvu. Toimib enamuse vetikaliikide vastu, välja arvatud habevetikas ja "roheline vesi".  Hävitab 99,9% kalade ja krevettide patogeenidest (haigustekitajatest) ning ka seened.

Twinstar oli esimesena oma tootega turul, nii et tal on pikem ajalugu. Twinstari tooted on ka kallimad, Chihiros on hilisem tulija ning tema hinnad on soodsamad.   Üks nende seadmetega kaasnevatest probleemidest, mida tootetutvustustes enamasti ei mainita,  on see, et reaktor ummistub ajapikku sinna kogunevate jääkainete ja sodiga. Seda saab puhastada, leotades reaktorit kloorilahuses - seda ei tohi nühkida, sest traatvõrgul on peal spetsiaalne kaitsekiht, mis võib viga saada. Olen kasutanud ka äädikalahust, pole küll kindel, et see kaitsekihti ei kahjusta. Twinstaril on olemas ka spetsiaalne puhastuslahus. Kasutajate tagasisidest saab lugeda, et Twinstar reaktor kestab kauem kui Chihiros oma - aga on kallim. Varem või hiljem tuleb aga ikkagi uus reaktor osta, Chihiros puhul on see hetkel ca 23 € väljaminek. Twinstar puhul räägitakse et reaktor peaks vastu pidama ca aasta, Chihiros puhul kipub see kuskil poole aasta kanti jääma. Aga see sõltub ka vee parameetritest jms, nii et see aeg võib varieeruda.

Twinstaril on eraldi tootesarjad taimeakvaariumides vetikate tõrjumiseks (TWINSTAR M3, M5, NANO ja NANO+), kalaakvaariumis patogeenide tõrjumiseks (TWINSTAR S3, S5, YOTTA ja YOTTA+) ning krevetiakvaariumitele (TWINSTAR SHRIMP30, SHRIMP50 ja SHRIMP). Igas sarjas on siis omakorda mudelid vastavalt akvaariumi suurusele.

Chihiros on kasutanud teistsugust lähenemist. Neil on küll üks komplekt, Doctor MATE, mis on mõeldud vaid kuni 125 l akvaariumile, aga ülejäänud 2 mudelit on universaalsed, neil saab seada nii akvaariumi suurust, TDS väärtust (jah, see on vajalik mõõta ning peab olema piirides 50-500) kui ka  töörežiimi (taimeakvaarium, kalaakvaarium, krevetiakvaarium). Vahe on selles, et ühel mudelil saab režiime vahetada nupu abil, teisel on aga selleks nutitelefoni äpp.

Chihiros Doctor
Chihiros Doctor

Kas reaalselt on sellest riistast kasu? Seda pole just liiga lihtne hinnata, nii näiteks patogeenide hulka vees me silmaga ei saa kuidagi määrata. Mõju vetikatele on tõesti märgatav, aga ei tasu loota, et see riist likvideerib akvaariumist kõik vetikad. See piirab vetikate eoste liikumist vees ja seega vetikate paljunemist, aga ei mõjuta vetikaid, mis on end juba taimedel ja dekoratsioonidel sisse seadnud. Ka Twinstar ja Chihiros soovitavad paralleelselt kasutada vetikaid söövaid krevette (ntx Amano krevetid), kalu, tigusid. Neid seadmeid pruugitakse sageli alustavas akvaariumis vetikapuhangute ärahoidmiseks, aga ka maimuakvades patogeenide kõrvaldamiseks. Ilmselt ka karantiiniakvas sellist omada poleks paha mõte.  Kui oma kogemusest rääkida, siis  tundub, et tõesti vetikat on vähem, taimed kasvavad paremini, kalad on paremas vormis - aga see võib olla ka soovmõtlemine. smiley

 

 

Kas siis seda tasub osta või mitte? Ütleks, et see on selline riistapuu, mis kindlasti ei kuulu akvaristi kohustusliku inventari hulka. Aga kui teil eelarve ei sea piire või kõik muu on juba olemas, aga sooviks akvaariumi veel midagi, mis võiks olla nii kasulik kui ka lihtsalt efektne, siis on see täitsa hea ost.